Wypalenie zawodowe administratora baz danych

Wypalenie zawodowe jako termin medyczny pojawił się już w latach siedemdziesiątych XX wieku. Początkowo syndrom ten łączono z zawodami związanymi z niesieniem pomocy. W dzisiejszych czasach wypalenie zawodowe może dotknąć każdego pracownika, w tym także administratora baz danych. Oficjalna definicja określa syndrom ten jako reakcje fizyczne i psychiczne organizmu na stres związany z wykonywaną pracą.

Zawód administratora baz danych obarczony jest ogromną odpowiedzialnością. Pierwszymi objawami wskazującymi na pojawienie się wypalenia zawodowego na tym stanowisku jest permanentne zmęczenie, które towarzyszy administratorowi już od momentu przebudzenia. Kolejne niepokojące sygnały to kłopoty z zasypianiem, apatia, niechęć do pracy, uczucie pustki czy ciągłe poddenerwowanie. W eskalowanej formie wypalenie zawodowe może powodować bóle głowy, nadciśnienie, nudności, a nawet uczucie duszności.

Przyczynami wypalenia zawodowego są najczęściej długotrwałe wykonywanie dodatkowych obowiązków, zbyt trudne zadania, monotonia pracy czy też presja czasowa generowana przez pracodawcę. Administrator baz danych dotknięty wypaleniem zawodowym powinien zadbać o równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Work-life balance, odpowiedni odpoczynek  zapewnią regenerację i nowe spojrzenie na wykonywaną pracę. Udział w specjalistycznej konferencji czy szkoleniu, podjęcie nauki języków wzmocnią pewność siebie administratora baz danych oraz dostrzec wartość wykonywanej przez niego pracy.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.