Wymiar czasu pracy administratora baz danych

We wszelkich firmach funkcjonują potężne bazy danych, czyli zbiory informacji zapisanych cyfrowo, które są niezbędne do prawidłowego działania firmy. Za wprowadzanie informacji do systemu, sporządzanie kopii zapasowych, a także czuwanie nad bezpieczeństwem danych czyli zabezpieczeniem ich wycieku lub dostępu osobom niepowołanym, jest  odpowiedzialny administrator baz danych.

To jedna z osób w firmie, od której wymaga się w zasadzie całodobowej obecności na stanowisku pracy. Jest to konieczne, ponieważ w razie jakiejkolwiek awarii trzeba na bieżąco usuwać usterki. Należy również dbać o to, by na bieżąco wprowadzać różne dane do systemu i zabezpieczać je.

Administrator baz danych najczęściej pracuje w systemie zmianowym, również na nocnej zmianie. Jego praca wymaga czasami przeprowadzenia różnych zmian technicznych. Wykonuje się je zwykle w godzinach, w których natężenie ruchu w systemie jest najmniejsze, czyli w godzinach nocnych lub wczesno porannych.

Jest to praca typowo komputerowa, w biurze, jednak wymaga czasem kontaktu z pracownikami wszystkich działów, by przydzielać im uprawnienia lub udzielać wsparcia technicznego dotyczącego baz danych. Nie jest to praca ciężka fizycznie, jednak bywa monotonna ze względu na ciągłe siedzenie przed komputerem.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.