Potrzebny zawód

Współczesny świat opiera się na informatyce. Osoby postronne nie wiedzą nawet, jak wiele systemów informatycznych ich otacza. Od klasycznego sklepiku spożywczego po wielkie konsorcja handlowe wszystko jest obecnie oparte o bazy danych, o szeroko rozumianą informatykę. Taka sytuacja wiąże się z faktem zatrudniania osób o takim wykształceniu, by wspomniane systemy działały bezbłędnie.

Administrator baz danych to osoba o dość wąskiej specjalizacji w dziedzinie informatyki, która jest jednak niezbędna w naprawdę wielu przedsiębiorstwach lub instytucjach. Bez pracy takiej osoby bazy danych mogły by być niestabilne, a ca za tym idzie także ulegać awarii. Wiadomo że tego typu uszkodzenia, to są straty, które są tym większe im dłużej dana awaria istnieje.

W większych i bardziej odpowiedzialnych instytucjach, takich jak chociażby banki, zatrudnia się wielu administratorów baz danych, którzy pracują w zasadzie przez całą dobę. Oczywiście jest to praca zmianowa. Zapewnianie ciągłości działania systemu jest dla banku niezbędne. Niestety to zajęcie ma swoje minusy. Przede wszystkim jest to monotonia. Jest to także zawód dość stresogenny, gdyż jak wcześniej wspomniano, wymaga sporej odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.